O Polskich Winach
 

 

Polskie Wina.

 

 Polskie winnice i wina stały się już faktem. Jesteśmy obecnie świadkami odradzania się polskiego winiarstwa. Winnice powstają bardzo licznie, w różnych rejonach Polski. Oprócz tradycyjnych rejonów uprawy na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku powstały prężne ośrodki winiarstwa na Podkarpaciu i w Małopolsce, gdzie są również dobre warunki do zakładania winnic. Co ciekawe winnic przybywa także w innych, chłodniejszych rejonach Polski, a wina jakie się w nich wytwarza są zaskakująco dobrej jakości.Ocieplenie klimatu tak ewidentne w ostatnich latach, zdecydowanie sprzyja przesuwaniu się granic upraw winorośli na północ, jest to dodatkowa szansa na lepsze wina u nas. W Polsce jest obecnie kilkadziesiąt większych winnic o wielkości od kilkudziesięciu arów do kilkunastu hektarów, oraz setki mniejszych nasadzeń . Ogółem areał uprawy w Polsce jest szacowany na około 900 ha. Jest to bardzo niewielka powierzchnia w porównaniu do innych krajów winiarskich, lecz areał uprawy będzie z pewnością szybko się powiększał.

Winorośl była od wieków uprawiana na terenie naszego kraju .Szczególnie znane są winnice uprawiane na Ziemi Lubuskiej. Do dziś w Zielonej Górze funkcjonuje Winobranie, impreza wywodząca się i bezpośrednio nawiązująca do tradycji winnych tego miasta.

 

Coraz więcej osób zdecydowało się związać swoje życie z uprawą winorośli i produkcją wina. Wina ,które powstają od kilku lat w polskich winnicach to często produkty bardzo wysokiej jakości, profesjonalnie wykonane. Mają swój smak, aromat i coraz szersze grono sympatyków. Polskie wina to trunki zarówno białe jak i czerwone. Trwa ciągle jeszcze okres dobierania odmian do lokalnych siedlisk. Celem wszystkich winiarzy eksperymentujących z odmianami jest ich optymalne dopasowanie do swojego terroir i uzyskanie jak najwyższej jakości wina.

 

Liczba produkowanego wina jeszcze przez długie lata będzie stosunkowo niewielka, niełatwo będzie też znaleźć polskie wina w szerszej sprzedaży. Raczej w większości będzie to wino do kupienia na miejscu, w winnicy – bezpośrednio u producenta.

 

Wszystko wskazuje na to, że polskie wina będą ( i są! ) ,to wina charakterystyczne, oryginalne i co najważniejsze smaczne. Przy odpowiedniej technologii , mogą więc zachwycić bogactwem aromatów, świeżością, finezją.

 

Pijmy więc polskie wina gronowe !

 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl