Feniks 2008

Dostępność: KATALOG
Cena: 1,00 zł 1.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni
Kod produktu: 35

Opis

Feniks 2008 - Winnice Jaworek

Oryginalne połączenie odmian Phoenix i Elbling dało rześkie i łagodne wino o delikatnej słodyczy. Polecane jako aperitif oraz jako dodatek do owoców   i lekkich serów.


Ciekawostki o winie

Odmiany : Phoenix – 55%, Elbling – 45%

Winifikacja: fermentacja przy kontrolowanej niskiej temperaturze dobiegła końca po 33 dniach, wino dojrzewało nad osadem przez okres 2 miesięcy, kupażowane pod koniec lutego, rozlew - 1 marca.

Dojrzewanie w butelkach: 1,5 miesiąca

Dane analityczne winogron:

Phoenix: Brix 15,2, kwasowość ogólna 8g/l, pH 3.3

Pełna dojrzałość wszystkich gron.

Elbling: Brix 14,8, kwasowość ogólna 11,2g/l, pH 3.1

Charakterystyka terroir :   gleba piaszczysto- gliniasta, 110 m.npm

Sposób prowadzenia: pojedynczy guyot – gwarantujący pełną ekspozycje gron

Wiek winorośli: Elbling – 8 lat, Phoenix - 3 lata

Zbiór: ręczny   – Phoenix-10.10.2008, Elbling - 20.10.2008, selekcja winogron


O winnicy

Założona w 2001 roku winnica, ma obecnie areał 22.85 ha. Jest to największa winnica w Polsce. Zlokalizowana jest w dolinie Odry w miejscowości Miękinia, w odległości 20 kilometrów od metropolii Dolnego Śląska Wrocławia. Na wysokości 109 m n.p.m została nasadzona winorośl szlachetna Vitis vinifera wraz z odmianami rezystentnymi zakwalifikowanymi do Vitis vinifera. W trakcie ośmiu lat istnienia winnicy dokonano selekcji odmian, klonów i podkładek, tak aby wybrać te, które charakteryzują się największą odpornością na warunki klimatyczne występujące w tym miejscu. W dniu dzisiejszym winnica obsadzona jest 40 odmianami. Nad systemem ochrony czuwa fitopatolog, pełniący monitoring zdrowotności roślin. Rejon nasadzeń należy do najcieplejszych regionów Polski, głównym zagrożeniem klimatycznym są przymrozki wiosenne z ostatniej dekady kwietnia oraz pierwszej dekady maja. Zbiory przypadają na październik, większość odmian zbierana jest w drugiej połowie miesiąca. Winnica jest plantacją doświadczalną, której celem jest dobór odmian sprawdzających się w naszym klimacie oraz dobór odpowiedniego systemu prowadzenia, rodzaju podkładki. Na podstawie wzrostu oraz jakości eliminowane są odmiany sprawiające zbyt wiele problemów uprawowych (Muller Thurgau, Pinot Blanc, Dunkelelder, Saint Laurent). Ich miejsce zastępują odmiany sprawdzone. Nowe odmiany rezystentne są uprawiane pod kontrolą odpowiednich instytutów niemieckich. W trakcie sezonu na winnicy pracuje 10 osób. W trakcie 8 lat winnica nabywa wiele nowoczesnego sprzętu pozwalającego na obniżenie kosztów oraz zmechanizowanie pracy.

 

Dane techniczne

Odmiana Feniks 2008
Rocznik 2008
Zawartość alkoholu 10 %
Rodzaj wina wytrawne

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl