Pinot Noir 2009 - Jaworek

Dostępność: KATALOG
Cena: 80,00 zł 80.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni
Kod produktu: 60

Opis

Pinot Noir 2009 -   Winnice Jaworek

Pinot Noir to sztandarowe czerwone wino Winnic Jaworek. Niezwykle trudny w uprawie, troskliwemu winiarzowi odwdzięcza się subtelnym winem o szczególnym, niepowtarzalnym charakterze. W aromacie dominują nuty marynowanych czereśni, jarzębiny i żurawiny, które pierwotnie wycofane, otwierają się w pełni po delikatnym natlenieniu. W ustach bogate, soczyste i zdecydowane, choć zachowuje lekkość. W pierwszej odsłonie żywe i łagodne. W kolejnych aktach degustacji prezentuje pełne, ożywcze i owocowe oblicze. Lekka kwasowość z nutą goryczy daje smak charakterystyczny dla Pinot Noir. Gotowe do picia już dziś, choć w procesie dojrzewania zyska nowy zbalansowany wymiar.

 

Ciekawostki o winie

Ręczny zbiór i selekcja winogron z winnicy w Miękini - 11 października 2009 r. Fermentacja w nowych beczkach z dębu francuskiego. Wyprodukowano 1528 butelek

 

O winnicy

Założona w 2001 roku winnica, ma obecnie areał 22.85 ha. Jest to największa winnica w Polsce. Zlokalizowana jest w dolinie Odry w miejscowości Miękinia, w odległości 20 kilometrów od metropolii Dolnego Śląska Wrocławia. Na wysokości 109 m n.p.m została nasadzona winorośl szlachetna Vitis vinifera wraz z odmianami rezystentnymi zakwalifikowanymi do Vitis vinifera. W trakcie ośmiu lat istnienia winnicy dokonano selekcji odmian, klonów i podkładek, tak aby wybrać te, które charakteryzują się największą odpornością na warunki klimatyczne występujące w tym miejscu. W dniu dzisiejszym winnica obsadzona jest 40 odmianami. Nad systemem ochrony czuwa fitopatolog, pełniący monitoring zdrowotności roślin. Rejon nasadzeń należy do najcieplejszych regionów Polski, głównym zagrożeniem klimatycznym są przymrozki wiosenne z ostatniej dekady kwietnia oraz pierwszej dekady maja. Zbiory przypadają na październik, większość odmian zbierana jest w drugiej połowie miesiąca. Winnica jest plantacją doświadczalną, której celem jest dobór odmian sprawdzających się w naszym klimacie oraz dobór odpowiedniego systemu prowadzenia, rodzaju podkładki. Na podstawie wzrostu oraz jakości eliminowane są odmiany sprawiające zbyt wiele problemów uprawowych (Muller Thurgau, Pinot Blanc, Dunkelelder, Saint Laurent). Ich miejsce zastępują odmiany sprawdzone. Nowe odmiany rezystentne są uprawiane pod kontrolą odpowiednich instytutów niemieckich. W trakcie sezonu na winnicy pracuje 10 osób. W trakcie 8 lat winnica nabyła wiele nowoczesnego sprzętu pozwalającego na obniżenie kosztów oraz zmechanizowanie pracy.

Dane techniczne

Odmiana Pinot Noir
Rocznik 2009
Zawartość alkoholu 13,5
Rodzaj wina wytrawne
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl