Riesling 2005

Dostępność: KATALOG
Cena: 1,00 zł 1.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni
Kod produktu: 12

Opis

Riesling 2005  -  Winnice Jaworek

 

Wino białe, wytrawne o jasnozielonej barwie i subtelnym aromacie jabłoni i  owoców cytrusowych. Dopełnieniem aromatów są nutki mineralno-naftowe. W ustach pełne, eleganckie i długie.
 

 

Osiągnięcia wina
 
Najlepsze Wino” w konkursie win białych dojrzałych, w ocenie Sommelierów , II miejsce w ocenie publiczności w czasie Święta polskiego wina 2007 we Wrocławiu,   
 I miejsce w ocenie sommelierów w kategorii wina białe dojrzałe , II miejsce w ocenie dziennikarzy w kategorii wina białe dojrzałe, Święto Polskiego wina 2008 we Wrocławiu.
 II Nagroda w Konkursie „Nasze kulinarne dziedzictwo” organizowanym w 2006 roku przez   Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego.  
Przewodnik po Winach Europy, Marek Bieńczyk i Wojciech Bońkowski „ trzy serduszka – wino prawdziwie dobre, interesujące" 
   

 

Ciekawostki o winie

 

  To trzeci rok zbioru tej odmiany na Winnicach Jaworek, nauczeni doświadczeniami lat poprzednich, stworzyliśmy wino, z którego byliśmy dumni   przez ostatnie lata. Warunki klimatyczne w 2005 roku pozwoliły na stworzenie wina w oryginalnym, klasycznym   stylu Rieslinga. Bogactwo aromatów owocu jabłoni oraz cytrusów w młodym wieku a także podwyższona kwasowość, pozwoliły na dłuższe dojrzewanie tego rocznika i uzyskanie tak charakterystycznych dla Rieslinga aromatów mineralno - naftowych. Pełna dojrzałość zbieranych owoców pozwoliła na stworzenie wina, które jeszcze dzisiaj może być doskonałym partnerem dla wielu potraw. Jest silnym i dobrze złożonym winem. Riesling zajmuje najwyższą lokalizację z całej winnicy, delikatne wzniesienie o niewielkim nachyleniu i piaszczysto-gliniastym podłożu. Zbiór: 31.10.2005, Fermentacja zimna, trwająca miesiąc, po zlaniu znad osadu dojrzewał ponad pół roku na osadzie w zbiorniku ,filtracja i butelkowanie w sierpniu.

 Parametry wina -   (Riesling 2005, klon BKS 68, zajmowany areał – 0,8 ha, podkładka Boerner, wiek krzewów w czasie zbioru 4 lata), Alkohol: 12,2% , Kwasowość: 8,0 g/l, Cukier: 5,5 g/l

 

 

O winnicy

Założona w 2001 roku winnica, ma obecnie areał 22.85 ha. Jest to największa winnica w Polsce. Zlokalizowana jest w dolinie Odry w miejscowości Miękinia, w odległości 20 kilometrów od metropolii Dolnego Śląska Wrocławia. Na wysokości 109 m n.p.m została nasadzona winorośl szlachetna Vitis vinifera wraz z odmianami rezystentnymi zakwalifikowanymi do Vitis vinifera. W trakcie ośmiu lat istnienia winnicy dokonano selekcji odmian, klonów i podkładek, tak aby wybrać te, które charakteryzują się największą odpornością na warunki klimatyczne występujące w tym miejscu. W dniu dzisiejszym winnica obsadzona jest 40 odmianami. Nad systemem ochrony czuwa fitopatolog, pełniący monitoring zdrowotności roślin. Rejon nasadzeń należy do najcieplejszych regionów Polski, głównym zagrożeniem klimatycznym są przymrozki wiosenne z ostatniej dekady kwietnia oraz pierwszej dekady maja. Zbiory przypadają na październik, większość odmian zbierana jest w drugiej połowie miesiąca. Winnica jest plantacją doświadczalną, której celem jest dobór odmian sprawdzających się w naszym klimacie oraz dobór odpowiedniego systemu prowadzenia, rodzaju podkładki. Na podstawie wzrostu oraz jakości eliminowane są odmiany sprawiające zbyt wiele problemów uprawowych (Muller Thurgau, Pinot Blanc, Dunkelfelder, Saint Laurent). Ich miejsce zastępują odmiany sprawdzone. Nowe odmiany rezystentne są uprawiane pod kontrolą odpowiednich instytutów niemieckich. W trakcie sezonu na winnicy pracuje 10 osób. W trakcie 8 lat winnica nabywa wiele nowoczesnego sprzętu pozwalającego na obniżenie kosztów oraz zmechanizowanie pracy.


 

Dane techniczne

Odmiana Riesling
Rocznik 2005
Zawartość alkoholu 12,2%
Rodzaj wina wytrawne
Twórca wina Andrzej Krasowski, Lech Jaworek, Sabina Połońska, Grzegorz Nowakowski

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl